maanantai 1. syyskuuta 2025

Norja 2025, osa 0: Poliisi palaa poliisiasemalle ja muuttuu rikolliseksi

Ja taas mennään kohti Norjaa ja uusia vinkkejä. Jos joskus aiot mennä Norjaan, niin tästä blogista löytyy vinkkejä kaikkialle. Tai sitten tämä blogi osoittaa, että haluatkin ehkä jonnekin ihan muualle. Joka tapauksessa 2025 oli yhdestoista kesä, jolloin suuntana oli Norja. Kymmenienkin vinkkijuttujen jälkeen Norjasta on vielä paljon vinkkejä kertomatta. Tässä "esiosassa" on kuitenkin vain pieni "matkan varrella -vinkki" eli Västerås.

Norjaan mennessä matkan varrella on herkästi Ruotsi. Tällä kertaa alkumatkan pysähdys oli Västeråsissa, joka on muuten nätti paikka, vaikket sitä tiennyt. Eikä tiennyt Hra Oma Aikakaan, mutta sinne oli vähän pakko mennä. Jollet tiedä syytä, se selviää vähän myöhemmin - poliisiasioita.

Västeråsin historiassakin on kaikenlaista mielenkiintoista. Mitään seuraavista et kumminkaan tiennyt, etkä muista niitä viisi minuuttia sen jälkeenkään, kun tämän jutun olet lukenut - mutta ehkä muistat, että "Västeråsissa oli jotain, jota en nyt just muista". 

Västeråsin nimi juontaa viikinkiajoilta ja tulee muinaisnorjan tai vanha-ruotsin termistä Västra Aros (”läntinen suisto”), joka kuvaa sen paikkaa Mälaren-järven länsirannalla, missä Svartån-joki laskee järveen. ”Aros” tarkoittaa suistoa, ja Västerås oli ”läntinen” verrattuna ”Östra Arokseen”. Siitäkään et ole koskaan kuullut, mutta saat synninpäästön, koska se alue lienee nykyisin paremmin tunnettu Tukholmana. Molemmat kuuluivatkin viikinkiajalla Uppsalan kuningaskuntaan - jep, silloin ei vielä ollut Ruotsiakaan.

Mälaren oli vilkas kauppaväylä. Västerås oli viikinkiajalla Mälaren-järven vilkkain kauppapaikka, jossa varangit (ruotsalaisviikingit) vaihtoivat turkiksia, miekkoja ja orjia. Arkeologit löysivät 2010-luvulla viikinkihautoja ja hopearahoja (arabialaisia dirhameja) keskustan alta, mikä on osoitus kaupan laajuudesta.
Norja 2024:


Huhutaan, että vuonna 1000 tanskalaiset viikingit legendaarisen Sven Haaraparran johdolla yrittivät vallata Västeråsin, mutta ruotsalaiset viikingit Olavi Verokuninkaan (väärällä käännöksellä Sylikuninkaana tunnettu) johdolla polttivat laivansa suistossa estääkseen hyökkäyksen. Tämä Uppsalan Olavi oli muuten myöhemmin Sen Olavin appiukko. Siis sen, joka sai turpiinsa Suomessa oikein huolella, vaikka miten oli kovista kovin tyyppi maailmassa.

Västeråsin tuomiokirkko (n. 1250) on Pohjoismaiden vanhimpia, mutta kaupunki kärsi oudoista tulipaloista: 1419 ja 1541 liekit tuhosivat puolet taloista. Paikalliset puhuivat viikinkikirouksesta – tai ehkä vain joku unohti kynttilän palamaan väärään paikkaan. Itse asiassa kaupunkipalot eivät olleet tavattoman outoja entisaikoina.

Kuningas Kustaa Vaasa puolestaan piti Västeråsissa valtiopäiviä 1541, murskaten katolisen kirkon vallan. Samaiseen heppuun palataan myöhemmin toisen jutun yhteydessä.

Kuningas Kaarle XII puolestaan piileskeli Pultavan-taistelun jälkeen Västeråsissa 1709 venäläisiä paossa, suunnitteli sotia ja jätti jälkeensä huhun kummituksesta, joka vaeltaa katedraalissa. Heti kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 1719 tulipalo nimittäin tuhosi taas osan kaupunkia – oliko syynä Kaarlen kirous vai huono tuuri? Kaarle-pojan viimeinen sotahan ei Norjassa mennyt oikein hyvin... Niin se Pultava on muuten siis nykyisen Ukrainan alueella. Et kumminkaan muistanut. Etkä kyllä ymmärrä sitäkään, että miksi hitossa ruotsalaisten piti sotia niin kaukana etelässä, kun kyse oli Pohjan sodasta (1700-1721).





Poliisiasioita ja omaa aikaa

Västerås oli sata vuotta sitten Ruotsin poliisin moottoripyöräkeskus. 1920–1950-luvuilla Västeråsin poliisiasemalla testattiin Husqvarna- ja BMW-prätkiä, ja Mälarenin rannoilla järjestettiin ajokoulutuksia. Ruotsin valtiollinen poliisi perustettiin vuonna 1965, siihen asti kullakin kaupungilla oli omansa. 50-luvullakin pyörät olivat vielä pääasiassa Husqvarnoja, mutta 70 luvulla Biimereitä tyyliin R75/5 ja 80-luvulla K75:sia.

Eräskeväällä -89 Västeråsiin 1966 valmistuneella poliisitalolla palveluksensa vanhan moottoripyöräkeskuksen hengessä aloittanut K75 oli Wagner. Lunta oli talvella ollut poikkeuksellisen paljon Wagnerin saapuessa Ruotsiin helmikuussa sisarustensa kanssa. Varustelun jälkeen se sai kutsumanimekseen 697. Päivä oli sateinen, mutta toki vastavalmistuneista poliisi-sisaruksista otettiin ryhmäkuva poliisilaitoksen edessä.

Ensimmäinen kesä oli tavallista kuumempi, itse asiassa vuoden 1989 keskilämpötila oli Västeråsin korkein ikinä vuosina 1950-2012.

Kesiä tuli ja meni, kunnes Wagner sai virkavuotensa täyteen ja siirtyi yksityiselle sektorille noin 90 000 kilometriä kokeneena konkarina. Virkapuvun riisuttuaan se halusi sulautua paremmin siviiliväestöön ja maalautti itsensä Bemarin omalla punaisella. Alkuun se kävi jopa kiertämässä Suomen. Sittemmin se sai ulkoilla yhä harvemmin ja harvemmin, kunnes se pääsi ulos enää katsastusta varten. Toki se oli katsastuksissa aina ryhdikkäänä ja välttyi huomautuksilta, kuten entisen poliisin kuuluukin.

Lopulta Wagnerin oli aika katsoa eteenpäin. Aika surulliseltahan se myynti-ilmoituksessaan näytti. Myyjä kuitenkin vähän empi, uskaltaako myydä pyörää epämääräiselle Hra Oma Ajalle Suomeen, mutta kontaktit poliisiin ja Supoon saivat entisen virkapoliisipyörän ratsastajineen vakuuttuneeksi, että ehkäpä se pääsee luotettavaan talliin.

Joskus hirvi voi palaa poroksi, mutta joskus poliisi palaa poliisiasemalle. Kesällä 2025 Wagnerin oli aika palata katsomaan virkavuosiensa maisemia. Ehkä se vähän jännitti Wagneria. Nimittäin matkalla Turkuun vilkut lakkasivat toimimasta, mutta alkoivat hetken päästä taas toimia. Eikä ollut kyseessä perinteinen vilkkuvitsi, että toimii-ei toimi-toimii... 


Tuomas Kyrö laivalla?

Laivalla
Erään motoristipariskunnan kanssa jutustelimme kaikenlaista jo satamassa laivaan pääsyä odotellessa - kuka mistäkin oli tulossa, minne menossa ja missä sitä on tullut ajeltua. Illan mittaan kohtasimme laivalla, ja vielä aamullakin muutama sana vaihdettiin samalla kun pakkasimme autokannella pyöriämme ja valmistauduimme poistumaan laivasta. Viimeinen kysymys - "Niin, olethan sinä Tuomas Kyrö?". Eikä ollut eka kerta, kun hra Oma Ajan luultiin olevan jotakin hyvää.

Ennen laivasta poistumista oli toki ollut aamiaisen vuoro. Aasialaiset eivät usein kaipaa tilaa ympärilleen suomalaiseen tapaan, vaan tulivat samaan pöytään viereen ja vastapäätä istumaan, vaikka tilaa olisi ollut ympärillä. Rouva söi siististi haarukalla ja veitsellä, herra puolestaan kasvot kymmenen senttiä lautasen yläpuolella survoi sormin ja haarukalla ruokaa kitusiin reippaasti maiskuttaen ja teetä välillä ryystäen. Kaikki ruokalajit sekaisin, makeat ja suolaiset - no, meneväthän ne vatsassa sekaisin joka tapauksessa. 

Karlstadiin oli suunta siis Västeråsin kautta. Vilkut toimivat, mutta lakkasivat taas moottoritiellä hetkeksi aikaa toimimasta. Laitoin Prätkäpajaan viestin tästä äärimmäisestä hätätilanteesta, ja ilmeisesti he telepaattisesti laittoivat vilkut kuntoon, koska sen koommin ne eivät reissussa pätkineet. 

Västeråsissa oli ohjelmassa Wagnerin kuvaus saman poliisiaseman edessä, jonka edessä se uutena kuvattiin. Kaksi poliisia tuli kertomaan, ettei poliisiasemaa saa kuvata, mutta etenkin miespuolista kiinnosti myös itse pyörä. Toisaalta poliisi oli itse aiemmin lähettänyt vanhan kuvan asemasta julkaistavaksi, eikä se ole siitä muuttunut... eivät käskeneet poistaa kuvia kamerasta. Myönsivät itsekin, ettei rakennusten kuvaamista ulkopuolelta edes voi estää eli aika turha kielto. Kuvauskiellon syynä on maahanmuuttajien (auto-)iskujen pelko – sekin sanottiin suoraan. Rauhallisen turvallista Folkhemmettiä (kansankoti) ei kuulemma enää ole.  Lisäksi netti on täynnä kuvia asemasta... jopa heidän omalla Facebook-sivullaan, puhumattakaan lehdistä...


Wagner muiden tulokkaiden kanssa 1989...

...ja 2025. Alkuperäinen kuvauspaikka on hieman enemmän oikealla, mutta se kohta oli täynnä polkupyöriä.

Näin on päästy uuden juttusarjan alkuun, ja uusia vinkkejä on tulossa taas runsaasti. Joskohan tämä juttusarja saataisiin valmiiksi ennen ajokautta 2026, kun vuoden 2024 tuli valmiiksi vasta kesä 2025 loppupuolella...

Näin se alkoi:

Tästä alku - tänä vuonna tuleekin vähän erilainen lopputulos, etenkin jos vertaa vuoden 2024 reittiin.


Seuraavasta osasta alkaen alkavat varsinaiset vinkit, joita tulee taas riittämään!

__________________________

(Jos haluat seurata tätä blogia, niin blogit.fi on siihen kätevä - kirjaudu sinne ja klikkaa tämän blogin kohdalla "Seuraa"https://www.blogit.fi/oma-aika )




1 kommentti: